fbpx

משפחות אומנה

מהי משפחת אומנה?

משפחת אומנה של ׳אור שלום׳ היא בית חם ומסגרת משפחתית תומכת עבור ילדים ונוער מגיל ינקות ועד לגיל 18, שהוצאו מבתיהם ומחזקת הוריהם. במשפחות אומנה הילדים זוכים לחוויה משפחתית מתקנת בסביבה בריאה ובונה, משתלבים בחיי הבית באופן מלא וגדלים בחיק משפחה ערכית ונורמטיבית, המעניקה להם טיפול מסור, דוגמה אישית, חום, אהבה והזדמנות לחיים טובים יותר.

כיום מפעילה ׳אור שלום׳ 600 משפחות אומנה במרכז הארץ, ומטפלת בכ-850 ילדים, 200 מהם בעלי צרכים מיוחדים. הילדים מגיעים מכל הדתות והמגזרים  ומשולבים במשפחה התואמת את הרקע הדתי והלאומי ממנו הגיעו.

 

איך עושים את זה?

מיון והכשרה:

כל הבוחרים לפתוח את ביתם ואת ליבם ולקבל אליהם ילד/ה, עוברים מיון קפדני ועליהם לעמוד בקריטריונים של משרד הרווחה, לפיהם הינם:

  • בגילאי 25 עד 55
  • מצבם הבריאותי תקין
  • אין להם רישום פלילי
  • בעלי השכלה של עשר שנים לפחות
  • בעלי מקור הכנסה בסיסי

המשפחות שנמצאות מתאימות, עוברות הכשרה על ידי צוותים מקצועיים של -אור שלום- טרם הגעתו של הילד לבית.

שימור הקשר עם המשפחה הביולוגית

מתוך הבנה שהקשר של הילד לבני משפחתו האורגנית חשוב להתפתחותו הרגשית התקינה ובהתאם לחוק האומנה, פועלים הצוות המקצועי ומשפחות האומנה של -אור שלום- לשימור הקשר בין הילדים למשפחותיהם, עד כמה שניתן. כמחצית מהילדים שנמצאים במשפחות אומנה, חיים עם קרובי משפחה, ובכך ממשיכים ומחזקים את הקשר למארג המשפחתי הטבעי אליו הם שייכים. במקרים שבהם קרובי המשפחה של הילד אינם יכולים להעניק לו את הטיפול שהוא זקוק לו, מאתר הצוות המקצועי של אור שלום משפחת אומנה אחרת, המתאימה לילד וערוכה לתת לו את הטיפול הטוב ביותר.

איבחון, יעוץ וליווי

כל ילד שמגיע למשפחת אומנה, עובר תהליך של היכרות ואיבחון צרכיו האישיים, ונבנית עבורו תכנית טיפולית ייעודית, המותאמת בדיוק לצורכיו האישיים וכוללת טיפול רגשי וסיוע בלימודים. עם כניסתו לביתו החדש ולאורך כל תקופת הטיפול בילד, מקבלות המשפחות סיוע וליווי מקצועי צמוד של עובדת סוציאלית, מנחת אומנה של -אור שלום-. תכנית הליווי להורים מפעילה גם קבוצות הורים, מפגשי העשרה, ימי גיבוש וכיף וקבוצות לילדים ולנוער, זאת במטרה לבנות קהילת משפחות אומנה חזקה ותומכת .

השתתפות בהוצאות וסיוע בתהליך הקליטה

משפחות אומנה מקבלות ממשרד הרווחה דמי אחזקה חודשיים עבור הילד וסל שירותים אשר נבנה בהתאם לצרכיו ההתפתחותיים. בנוסף לכך ובהתאם לחוק, זכאיות משפחות אומנה לדמי לידה המכונים דמי אומנה, ואחד מההורים זכאי לצאת לחופשת לידה, למשך התקופה הקבועה בחוק ובהתאם לתנאי הזכאות.

אנחנו רואים זאת כזכות גדולה להוביל את העשייה המבורכת הזו משנת 2004, ומזמינים אתכם להצטרף אלינו לקהילת משפחות האומנה.

לפרטים נוספים, פנו אלינו בדוא"ל  omna@orr-shalom.co.il , בטלפון או בוואטאפ 051-2400312 או היכנסו לכאן ומלאו טופס מקוון.

"אבא לא יכול היה לגדל אותי אז הוא מצא את נאוה שתגדל אותי…" – כך דן בן ה-7 מסביר כיצד הוא ואחותו בת ה-9, שני, הגיעו לביתם של נאוה וגבי משפחתם האומנת.

ההתחלה לא הייתה פשוטה, דן ושני היו חשופים לאלימות רבה והזנחה קשה בבית הוריהם ולכן שני התקשתה מאד לתת אמון וליצור קשר עם הורי האומנה. היא לא הסכימה שנאוה תכסה אותה לפני השינה, לא נתנה לה ללטף אותה ולא אפשרה לה אפילו לשבת על מיטתה לפני השינה.

כיום דן ושני ילדים שמחים, בעלי ביטחון עצמי גבוהה יותר והם פיתחו את היכולת ליצור קשרים משמעותיים עם משפחתם האומנת, הם מקובלים חברתית ומתחילים להחלים מהטראומות שחוו. שינוי זה הצליח בזכות עבודה מאומצת וקריטית של הורי האומנה והצוות הטיפולי של אור שלום.

רוצים להיות הורי בית?

אם להיות הורי בית במעון משפחתי לילדים בסיכון, נשמע לכם מאתגר ומשמעותי.
אם אתם מוכנים להעניק לתת ולהכיל.
אם אתם רוצים להיות חלק מהעשייה החשובה הזו, נא לשלוח קו"ח לטלי גפן  talig2@orr-shalom.co.il

דילוג לתוכן