אחים מהלב, לא מהבטן

כולנו חיים בתוך מעגלים ומסגרות – בית ספר, עבודה, תנועות נוער, חוגים וכן הלאה. כולנו משקיעים במערכות היחסים שלנו עם האנשים שאנחנו אוהבים, ולכולנו יש את המקומות הבטוחים שלנו – המקומות בהם אנחנו יכולים להרגיש הכי אהובים, הכי רצויים. עבור רובנו המשפחה תהיה המעגל הראשון והבסיסי. הבית – עם ההורים, בן או בת הזוג והילדים יהיו קרוב לוודאי האנשים שאנחנו הכי אוהבים, והאנשים שאנחנו מרגישים שהכי אוהבים אותנו. המשפחה שלנו היא המקום הבטוח של רוב האנשים, מהרגע שהגיעו לעולם ועד הרגע שיעזבו אותו. רוב האנשים, אבל לא כולם.

אני בן 16 מרעננה, לומד בתיכון, הולך לצופים, עובד בחוג שחייה, אוהב לרוץ ושונא לרכוב, יש לי שלושה אחים – אח בן עשרים, אחות בת חמש עשרה ואח בן שמונה, ולפני קצת פחות משנה עברתי את הטלטלה הכי גדולה בחיים שלי.

הכול התחיל לפני שנתיים בערך – כשההורים שלי חיכו שאחי הגדול יחזור מהצבא ושאלו אותנו בארוחת הערב מה דעתנו על להיות משפחת אומנה. משפחת אומנה, כמו שהם הסבירו, היא משפחה שמקבלת אליה ילד שהבית בו הוא חי עד עכשיו אינו מסוגל לספק לו את הצרכים הבסיסיים של כל ילד, ובעיקר חום ואהבה. בניגוד לאימוץ, משפחות אומנה שומרות על ילד ששייך עדיין למשפחה הביולוגית שלו, בזמן שמערכת הרווחה מטפלת במשפחה שלו, לשם הוא אמור לחזור כמה שיותר מהר. באופן טבעי, הדיון המשפחתי העלה בתוכו שאלות וחששות רבים – איזה מין ילד אנחנו יכולים לקבל, איך זה ישפיע על החיים שלנו ומה המקום שלנו בתוך האומנה. לכל השאלות האלו היו לנו, לשמחתי, (מלבד ההורים שלנו) את המנחות של עמותת האומנה “אור שלום” שעזרו לנו, הסבירו לנו, וניסו להכיר אותנו באמת בצורה הטובה ביותר – כדי לעזור לנו להתמודד עם השינוי וגם כדי למצוא ילד שיתאים לנו. אחרי התלבטויות רבות, שאלות וחששות החלטנו כולם ביחד כמשפחה שאנחנו הולכים על זה. אחרי תהליך ארוך שלקח שנה פחות או יותר, הוכרזנו כמשפחת אומנה ממתינה, וכמה חודשים לאחר מכן הגיע אלינו ילד.

המשפט הבא עלול להישמע קצת לעוס ודרמטי מדי, אבל אני חושב שאני יכול להגיד בוודאות שהחיים שלי התחלקו לשני חלקים – עד שקיבלתי את אחי הקטן ואחרי שקיבלנו אותו. בלי ספק, זה השינוי הכי גדול שחוויתי, ואני בטוח ששאר המשפחה שלי תסכים איתי. מאז שאחי הקטן נכנס אלינו הביתה, אני אדם אחר – כל הדברים שנראו לי כמו הדברים הכי חשובים בעולם נראים היום כל כך חסרי חשיבות. נכנס לי לחיים ילד שאני באמת לא יכול לדמיין את עצמי היום בלעדיו. מצאתי את עצמי הולך לישון עשר דקות מאוחר יותר מהרגיל רק כי אני לא יכול להפסיק להסתכל עליו ישן, מצאתי את עצמי מנתח כל משפט קטן שהוא אומר לי, מחפש את המשמעות בכל שנייה שאנחנו מבלים ביחד, נהנה מכל חיוך שלו. פתאום ראיתי איך אני בוחר להפסיד פגישות עם חברים, אימונים או צופים פשוט בשביל לשבת איתו, איך במקום ללכת לים עם חברים שלי, אני לוקח אותו. גיליתי משמעויות חדשות למילים שנראו לי כל כך מובנות מאליהן כמו אחים, משפחה ואהבה. מצאתי את עצמי מעביר לילות שלמים בשינה לא רצופה כי אני מתעורר מכל רעש קטן שהוא עושה כשהוא ישן, קופץ מכל ציוץ ורץ אליו ראשון כשהוא מתעורר. קלטתי את עצמי נכנס לעמדה מגוננת מכל משפט שנאמר מסביבי, מוכן לקפוץ ולהילחם רק בשביל שלא יפגע שוב, מנסה לחשוף את הילד רק לטוב, להראות לו את כל היופי שנמצא מסביבו. מצאתי את עצמי בוכה מתסכול מהמחשבה על כל מה שהוא עבר, ובתוך שניות מתהפך לגמרי כדי להיות בשבילו הדבר הכי יציב שאפשר. אחרי תקופה לא ארוכה בכלל, אני מרגיש במאה אחוז שהילד הוא אח שלי, חלק מהמשפחה שלי בדיוק כמו כל אחד אחר, ואני חושב שההתאמה הזאת לא הייתה מתאפשרת בלי האנשים המדהימים מ”אור שלום”, שהצליחו לחבר אותנו, ומצאו לנו בדיוק את הילד שהתאים לנו, שעזרו לנו לעזור לו ולתת לו את כל מה שצריך, שיכלו להקשיב לנו ולסייע לנו עם הקשיים – בלעדיהם, גם החיים שלו וגם החיים שלנו היו נראים אחרת לגמרי. ואנחנו ממש לא היחידים “אור שלום” שינו להם את החיים.

משפחות האומנה באות מרקעים מאוד מאוד שונים – ולא כל משפחות האומנה מסוגלות לבצע את המשימה שלהן כמו שצריך כשהן מתחילות בתהליך האומנה. לכן, חלק גדול מהעבודה של עמותה כמו “אור שלום” הוא גם ללמד את משפחת האומנה איך לדאוג לילד, איך להגיב לדברים שהוא אומר או עושה ולענות על הצרכים שלו. דאגה משמעותית שמלווה משפחות רבות היא גם הקושי הכלכלי בלהכניס עוד ילד לבית, או הקושי שבערעור המרקם והמערכת המשפחתית הלעיתים עדינה. הפחדים האלו מונעים ממשפחות רבות להציע את עצמן למערכת הרווחה, למרות זאת, אלו שמחליטות להיכנס לתהליך בכל זאת מגלות שלחלק גדול מהחששות האלו יש מענה, שלרוב ניתן על ידי עמותת האומנה – “אור שלום”.

החוויה של משפחת אומנה היא חוויה מפחידה גם אחרי שמקבלים את הילד. כאמור, אומנה בהגדרה שלה היא זמנית, ומערכת הרווחה מעדיפה להחזיר את ילדי האומנה למשפחות הביולוגיות בהקדם האפשרי. לכן, בשביל משפחות האומנה, המשמעות היא שבכל רגע, אנחנו יכולים לקבל הודעה, וניאלץ להחזיר את הילד. הפחד מהפרידה הוא גדול ומוחשי – אי אפשר להתעלם ממנו או לשכוח אותו. באופן כמעט פרדוקסלי, הפחד לאבד את הילד גדל ככל שאתה מתחבר אליו, ולא עוזב אותך כל זמן שהילד נמצא אצלך. למרות הפחד האדיר הזה, רוב משפחות האומנה לא מפחדות מחיבור משמעותי עם הילד שלהן, ורובן המוחלט עושה רבות בשביל לגרום לו להרגיש חלק חשוב ומשמעותי מהמרקם המשפחתי.

בישראל חיים מעל ל- 2 מיליון ילדים, מתוכם, כ330,000 ילדים ובני נוער מצויים במצבי סיכון ומצוקה, נכון להיום, ישנם בארץ עשרות ילדים ובני נוער שזקוקים למשפחות אומנה משום שהוריהם נטשו אותם או לא מסוגלים להמשיך לטפל בהם, ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים קבע כי יש להוציא אותם מהבית. מדובר בילדים בגילאים אפס עד שמונה, בעלי פוטנציאל להתפתחות תקינה, חלקם עם צרכים מיוחדים, חלקם אחים, והם מגיעים מכל קצוות הארץ: יהודים, ערבים, ילדים לעולים חדשים, ילדים זרים, חילונים וחרדים. כל מה שהילדים האלה צריכים זאת משפחה מתפקדת – הורים ואחים שיתנו להם אהבה חסרת תנאים ויעזרו להם להתמודד עם הטראומה שעברו ולהתפתח – והעבודה של “אור שלום” היא למצוא משפחה שתוכל לדאוג להם לכל מה שהם צריכים. את עיקר העבודה, חוץ מהמשפחות, עושות עמותות האומנה כמו עמותת “אור שלום”, האמונות על הדאגה לילד מהרגע שהוא יוצא מהבית וכל זמן שהוא נחשב ילד אומנה – קליטת הילד, דאגה לטיפולו ומעקב אחר ההתפתחות שלו, במקביל למעקב אחר הטיפול של מערכת הרווחה במשפחה הביולוגית של הילד (עמותת האומנה עצמה לא מטפלת במשפחות הביולוגיות. זה תפקיד של שירותי הרווחה). עמותות האומנה עושות את המקסימום למען טובת הילד. בעיניי, הדבר המדהים ביותר בכל עולם האומנה, היא היכולת לשנות את מהלך החיים של הילד שקיבלת, שיכול מעכשיו והלאה לחיות חיים קשים ומרירים, או כאלו מוצלחים וחיוביים, ולמעשה, הדבר היחיד שמציל אותו הוא אתה, המשפחה שלך והמערכת שתפקידה לדאוג לו. קשה לתאר את הרגשות והמחשבות של ילד אומנה. ילדים שמרגישים שנזרקו מהמשפחה שלהם, חלקם בכלל לא מבין למה לקחו אותו (תופעה מאוד נפוצה אצל ילדי אומנה היא התנהגות סגורה ומופנמת, מתוך חשש שיעשו “משהו רע” ויצטרכו לעזוב שוב את הבית שלהם). כשתיארתי מקודם את הפחד של חיים כמשפחת אומנה, אני יודע שזה לא מתקרב אפילו טיפה לחיים של ילד אומנה – שמרגיש שבכל מקום שבו הוא נמצא הוא חלק מהמשפחה על זמן שאול. שבכל רגע  נתון, ובלי אזהרה מוקדמת, הבית שבו הוא חי, ביחד עם כל הצעצועים והחברים, כל המשפחה שאוהבת אותו ומכירה אותו, הכול יכול להיעלם יום אחד. אני אוהב את אח שלי הקטן מאוד, ומזדהה איתו בהמון דברים שהוא מרגיש או עובר, ולמרות זאת, אני יודע שאין שום סיכוי שאוכל להבין אפילו קצת ממה שהוא מרגיש, ואפילו יותר מזה – אני חושב שאין לי, ולאף אחד אחר, את היכולת לגרום לו להרגיש חלק אמיתי מהמשפחה. גם בחייהם הבוגרים, ילדי אומנה רבים סוחבים איתם קשיים גדולים ביצירת מערכות יחסים משמעותיות ובמתן אמון באנשים. זה נובע לרוב מהעובדה שילדי אומנה רבים הם ילדים שפשוט אוכזבו על ידי כל הבוגרים שחיו סביבם לפני שנכנסו למערכת האומנה – אפילו ההורים הביולוגיים שלהם, אלו שהיו אמורים לאהוב אותם ולדאוג לכל מה שהיו צריכים, לא יכלו לעשות זאת.

עמותות רבות דואגות גם לילדים שלא נמצאים בבתי אומנה. “אור שלום” מתחזקת בנוסף למשפחות אומנה, גם בתי ילדים, שם חיים ילדים שהוצאו מהמשפחה, מוקפים בעובדים ועובדות סוציאליים ובפסיכולוגים. הילדים שחיים באותם מקומות מחויבים על פי חוק לצאת לחופשות בהן הם אמורים לפגוש את המשפחות הביולוגיות שלהם. הילדים שאינם יכולים לפגוש את המשפחות הביולוגיות שלהם,  “אור שלום” מכינה מחנה מיוחד, בו הם עוסקים בכל מיני פעילויות ויוצרים חוויות מיוחדות.

להיות משפחת אומנה זה לא תמיד קל וחמוד כמו שזה יכול להישמע, האמת שחלק גדול מהזמן זה מאוד מורכב וקשה. הפעולה של הוצאת ילד מבית אחד והכנסתו לבית אחר מביאה איתה פחדים, חששות וקשיים רבים גם למשפחה ממנה הוצא הילד (בדרך כלל המשפחה הביולוגית), גם למשפחה אליה הוא מגיע (משפחת האומנה) ובעיקר לילד האומנה – שכל עולמו משתנה כהרף עין. למרבה המזל, לאורך כל התהליך האינסופי, כל הצדדים מלווים על ידי מערכת הרווחה, ועל ידי עמותות בדיוק כמו  “אור שלום” – קבוצה של עובדות (ועובדים) סוציאליות ואנשי מקצוע נוספים שכל דאגתם היא לילדי האומנה בארץ ולמשפחותיהם, אנשים מדהימים שבאו במטרה אחת ויחידה – לעשות טוב לאנשים, ובעיקר לילדים שקשה להם. הם הגיבורים והגיבורות שלי. בעיניי מגיעה כל התודה וההכרה שיש, ואפילו יותר.

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

שם

דוא״ל

שפה

You have Successfully Subscribed!

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

Name

Email

Language

You have Successfully Subscribed!

רוצים להיות הורי בית?

אם להיות הורי בית במעון משפחתי לילדים בסיכון, נשמע לכם מאתגר ומשמעותי.
אם אתם מוכנים להעניק לתת ולהכיל.
אם אתם רוצים להיות חלק מהעשייה החשובה הזו, נא לשלוח קו"ח לטלי גפן  talig2@orr-shalom.co.il

Skip to content