fbpx

מעונות משפחתיים

מה אנחנו עושים?

המעונות המשפחתיים של -אור שלום- מהווים בית חם ומסגרת משפחתית תומכת עבור ילדים ובני נוער שהוצאו מבתיהם ומחזקת הוריהם. המעונות מנוהלים על ידי בני זוג שגרים בבית עם ילדיהם הביולוגיים, מקיימים חיי משפחה תקינים וערכיים ומעניקים לילדים עוגן ומסגרת מצמיחה ואוהבת. זאת תוך כדי בניית מעטפת טיפולית של אנשי מקצוע, המעניקים לילדים סיוע רגשי וחינוכי לאורך כל שהותם במעון.

כיום מפעיל ארגון –אור שלום- כ-21 מעונות משפחתיים, הפרוסים בכל רחבי הארץ ומציעים טיפול ממוקד, המותאם לצרכים הספציפיים של הילדים כמו: מעונות המתמחים בטיפול בנערות במצוקה, מעונות ייעודיים לנערות חרדיות בירושלים ומענה טיפולי למספר אחים.

כל מעון כזה מעניק בית חם ואוהב לשמונה עד שניים עשר ילדים, בגילאים שמונה עד שמונה עשרה, שמסלול החיים שלהם אמנם שונה, אבל גם הם, כמו כולם, רק צריכים שמישהו יאמין בהם.

איך זה עובד?

אנו יודעים שכדי שיוכלו להתחזק ולשוב לתפקד באופן התואם את גילם ואת נסיבות חייהם, קודם עלינו לשקם את היכולת של הילדים לבטוח בדמויות הוריות ולהרגיש שייכות למסגרת המשפחתית החדשה שלהם. המעונות המשפחתיים שלנו מייצרים לילדים שגרה בריאה ונורמלית, ומלווים על ידי צוותים מקצועיים של -אור שלום- בהם מנהל/ת, עובד/ת סוציאלי/ת, פסיכולוג/ית, מורה פרטי, מדריכים ובנות שרות לאומי.

המטרה שלנו היא:

  • להעניק לילדים ביטחון, הגנה וחווית חיוביות
  • לאפשר להם לקיים קשר רציף עם משפחותיהם הביולוגיות
  • להקנות להם את כל הכלים שהם צריכים כדי לבנות לעצמם חיים מאושרים כבוגרים.

ברור לנו שכדי להרגיש שייכים ושווים, הילדים צריכים להיות חלק מהקהילה שבה הם חיים, ולכן ילדי  –אור שלום- גדלים בשכונות חזקות ומבוססות, הם חברים בתנועות נוער, יוצאים לבלות עם חבריהם, משתתפים בחוגים ובפעילויות העשרה ומתנדבים במסגרות כמו מד"א, מכבי אש, משמר האזרחי ועוד.

אנחנו רואים זאת כזכות גדולה להוביל את העשייה המבורכת הזו כבר למעלה מארבעים שנה, ומזמינים אתכם להצטרף אלינו ולראות כמה חזק הוא כוחה של האהבה ואיזה דור מדהים גדל פה.

לפרטים נוספים, פנו אלינו בדוא"ל: meonot@orr-shalom.co.il

ציטוטי בוגרים

"כשאני מסתכל לאחור ונזכר בילד שהייתי כשהגעתי לראשונה למעון המשפחתי של אור שלום וחולפים בעיני רוחי הזיכרונות של השעות והימים שעשיתי בו בעזרת הורי הבית, העו"ס והפסיכולוג, המהפך שעשיתי הוא כמעט בלתי נתפס, וברור שארגון אור שלום על כל צוותו המדהים הינו שותף משמעותי ביותר בהצלחה שלי".

"…אני רוצה להודות לכם בשמי ובשם ילדי אור שלום האחרים שמצליחים לעשות שינויים פורצי דרך בחייהם ולהפוך לבוגרים אחראיים ועצמאיים, על תרומתכם ומאמציכם עבורנו. מנקודת מבטו של ילד ומנקודת מבטו של בוגר – אני יודע כמה תעצומות נפש נדרשות וכמה סבלנות נחוצה וכל זאת באהבה ואכפתיות שאינן מובנות מאליהן כלל ואני מוקיר ומעריך את פועלכם – ישר כוח!" (נ', בוגר אור שלום)

ציטוטי הורים

"לכל אחד מאיתנו הורי המעונות המשפחתיים, יש את הסיבות שלו לבחור בדרך המאתגרת הזו, אבל התוצאת תמיד זהות: אנחנו זוכים לראות איך ילדים שהגיעו אלינו שבורים, מתחילים לחייך, לפרוח, לקוות ולחלום".

"למרות כל האתגרים והמשברים שאנחנו חווים במסגרת המשפחתית שיצרנו, החלק הכי קשה הוא להיפרד מהילדים כשהם מסיימים את התקופה שלהם איתנו. לשחרר אותם לעולם, זה הקושי הכי גדול עבורי".

"אנחנו מקבלים המון תמיכה ופירגון מכל מי שעדים לעשייה שלנו, אבל מה שאנשים לא תמיד יודעים זה שכל הנתינה והמאמץ שאנחנו נדרשים להשקיע, הם פסיק לעומת מה שאנחנו מקבלים בחזרה. להסתכל בעיניים של ילד, שרק לפני כמה חודשים או שנים בכלל לא ידע על קיומי, ולראות את האמון שהוא נותן בי, למרות כל מה שהוא עבר, זו תמצית האושר בשבילי. זה ממלא אותי באהבה ותקווה, וזה שווה את הכל".

רוצים להיות הורי בית?

אם להיות הורי בית במעון משפחתי לילדים בסיכון, נשמע לכם מאתגר ומשמעותי.
אם אתם מוכנים להעניק לתת ולהכיל.
אם אתם רוצים להיות חלק מהעשייה החשובה הזו, נא לשלוח קו"ח לטלי גפן  talig2@orr-shalom.co.il

דילוג לתוכן