אור שלום
אור שלום

תכנית הבוגרים

כשבני הנוער שגדלו במסגרות השונות של אור שלום מגיעים לגיל 18, הם נאלצים לומר שלום ולצאת לדרך עצמאית. המעבר הזה לעצמאות נטולת מסגרות וליווי, יוצר לעיתים פחד, בילבול ותחושת בדידות בקרב רבים מן הבוגרים, הנדרשים לגלות עצמאות לפני שהספיקו לפתח את כישורי החיים שאותם הם צריכים בצאתם לדרכם החדשה.

תכניות הבוגרים של אור שלום, בהן לוקחים חלק מעל ל- 350 בוגרים מכל תוכניות הארגון, מייצרות רצף חשוב והכרחי של תמיכה ושירותים עבורם, כדי שיוכלו להמשיך ולהתפתח כמבוגרים איכותיים וערכיים, המסוגלים להשתלב בחברה הישראלית מתוך מקום של עוצמה אישית ושוויון, ולהפוך לאזרחים חזקים התורמים לחברה. תוכניות הבוגרים מהוות קרש קפיצה, ולעתים אף קרש הצלה, מונעות מהצעירים חזרה לחיים של מצוקה ועוני ומלוות אותם בדרכם אל חיים חדשים של שגשוג, פריחה והגשמת חלומות.

מסלול הבוגרים של אור שלום מחולק לשלוש תוכניות עיקריות:

  • “מסתכלים אל האופק”; תוכנית המיועדת למתבגרים בכיתות יא’-יב’.
  • “בוגרים לחיים”; תוכנית המיועדת לצעירים בגילאי 18-27, בוגרי מסגרות אור שלום.
  • “גשר לעצמאות אור שלום“; תוכנית דיור לבוגרי השמה חוץ ביתית.

לפרטים נוספים, פנו אלינו בדוא”ל info@orr-shalom.co.il.

"מסתכלים אל האופק": תוכנית הכנה לעצמאות למתבגרים

תוכנית “מסתכלים אל האופק” נבנתה במטרה לעזור לבני נוער, תלמידי כיתות יא’-יב’, שנמצאים במסגרות של אור שלום, להתכונן לשלב הבא בחייהם, על ידי בניית מסלול חיים אישי, המותאם לצרכים הספציפיים של כל אחד ואחת מהם. צוות התוכנית מסייע לצעירים להבין מה הם באמת אותם צרכים ולזהות את האפשרויות העומדות בפניהם. הצעירים משתתפים בפעילויות ובסדנאות מעצימות ומעשירות, כמו סיוע במיצוי זכויות מול גופים שונים, סדנאות הכנה לגיוס וליווי בתהליכי המיון והגיוס, פיתוח כישורי חיים כמו לימודי נהיגה, הכנה לבגרויות ועוד.

“הזולה” – חנות יד שנייה

חנות “הזולה” היא חנות יד שנייה לבגדים, תכשיטים וחפצי נוי המופעלת על ידי בוגרי הארגון, בני הנוער של אור שלום ומתנדבים מהקהילה שעברו הכשרה מקצועית, והעבודה בחנות מעניקה להם הזדמנות לצבור ניסיון מקצועי, מיומנויות חשובות וכמובן הזדמנות להרוויח שכר הולם בסביבה מבוקרת.

כל ההכנסות מהחנות מוקדשות לרווחת הילדים המטופלים במסגרות של אור שלום.

בקרו בדף הפייסבוק של הזולה >

"בוגרים לחיים": תוכנית לליווי צעירים, בוגרי אור שלום

תוכנית רב ממדית לטיפוח, חיזוק והעצמת בוגרי אור שלום, לאחר עזיבתם את המסגרות הטיפוליות, שהיוו עבור רבים מהם בית במשך כל שנות ילדותם. מטרת התוכנית היא לוודא שהבוגרים שלנו יוכלו לבנות לעצמם חיים חדשים, חזקים ואופטימיים, ישתלבו היטב בחברה ויזכרו תמיד שגם עבורם השמיים הם הגבול.

התוכנית מציעה סל רחב של שירותים לצעירים בגילאי 18 עד 27, הכולל ליווי אישי, סיוע בדיור מסובסד, סיוע במיצוי זכויות, הכוונה ללימודים גבוהים, סיוע בקבלת מלגות ועוד. בנוסף, מקבלים הבוגרים סיוע רגשי להתמודדות עם משברים, כלים להתנהלות כלכלית נכונה וכלים לפיתוח תחושת שייכות והשתלבות בקהילה.

תוכנית מבט לעתיד

תוכנית לבוגרי אור שלום הזקוקים לתמיכה מוגברת כדי להשתלב במסגרות של לימודים ועבודה. התוכנית מתמקדת בבניית מסלול קריירה וכוללת אבחון מקצועי לבחירת מקצוע, מלגות ללימודים ולמחייה, וליווי ממוקד לימודים ותעסוקה, בקבוצה העוסקת בכישורי חיים ומיומנויות תעסוקה.

תוכנית מושיטים יד

תוכנית המכשירה ומשלבת את בוגרי הארגון כמנטורים למתבגרים ולבוגרים צעירים. התוכנית כוללת הכשרה בת שלושה חודשים בה עוסקים הצעירים בפיתוח תפישה אישית כמנטורים לצעירים, מתוך עיבוד חוויותיהם האישיות, במטרה להפוך אותן לכלי להעצמה ולהכוונה לצעירים אחרים. בהמשך, משולבים הצעירים כמתנדבים וכעובדים בארגון, המלווים ומכוונים את הדורות הבאים של צעירים ומתבגרים.

“היום אני יכולה להעניק חזרה את מה שהעניקו לי. זה עושה לי חשק ודחף עצום להיות שם בשביל ילדים אחרים ולהגיד להם שגם אם אנחנו לא חשובים להורים הביולוגיים, אנחנו חשובים לאנשים אחרים” (שלומית, בת 20).

"גשר לעצמאות – אור שלום" תוכנית דיור וליווי בוגרים

לפני שהבוגרים שלנו יכולים לחשוב על לבנות לעצמם חיים חדשים, לרכוש השכלה, להשתלב בשוק העבודה ולהקים משפחה, הם קודם כל צריכים שיהיה להם איפה לגור. היעדר דיור ותחושת יציבות עלול להוות סכנה קיומית עבורם ולפגוע בתהליך השיקום בו הם מצויים.

תוכנית “גשר לעצמאות- אור שלום” היא תוכנית של משרד הרווחה, המפוקחת על ידי השירות לנוער צעירות וצעירים ומופעלת על ידי אור שלום. התוכנית תומכת בצעירות וצעירים, בוגרי פנימיות ואומנה בגילאים 18 עד 27. כל משתתף בתוכנית זוכה לקבל תוכנית אישית הכוללת קורת גג, ליווי אישי, טיפול רגשי, ייעוץ קריירה מקצועי, מיצוי זכויות, הנגשת שירותי הקהילה, מידע בנושא לימודים ומלגות, הכשרה, תרבות, פנאי ועוד.

לפניות והרשמה www.gesher-le.org.

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

שם

דוא״ל

שפה

You have Successfully Subscribed!

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

Name

Email

Language

You have Successfully Subscribed!

רוצים להיות הורי בית?

אם להיות הורי בית במעון משפחתי לילדים בסיכון, נשמע לכם מאתגר ומשמעותי.
אם אתם מוכנים להעניק לתת ולהכיל.
אם אתם רוצים להיות חלק מהעשייה החשובה הזו, נא לשלוח קו"ח לטלי גפן  talig2@orr-shalom.co.il

Skip to content