fbpx
אור שלום
אור שלום

הודעות וחדשות

10.04.24 - הוקם מטה משותף לשיפור מעמד המדריכים לילדים ונוער בסיכון

ארגון אור שלום חבר ב'פורום הציבורי של כפרי הנוער, פנימיות הרווחה והאומנה בישראל' וכן בוועד המנהל של העמותה לקידום ילדי הפנימיות. לאחרונה הקימו שני הארגונים מטה משותף במטרה לקדם את מעמדם של המדריכים והמדריכות בפנימיות הרווחה, כפרי הנוער, מעונות משפחתיים ועוד.

המדריכים והמדריכות בחרו במקצוע מאתגר ואינטנסיבי מתוך תחושת שליחות ומוטיבציה לתרום לקהילה. הם עובדים בעומס גדול, מחויבים לזמינות גבוהה, לשעות עבודה רבות גם בלילות, בשבתות וחגים. למרות תרומתם האדירה והמשמעותית מאד לילדים, קיים מחסור הולך וגדל במדריכים.ות וקושי בשימורם, וזאת כאשר כל העת ממשיכים להגיע אלינו ילדים במצבים קשים מאוד, וההערכה כי עקב המלחמה מספרם אף ילך ויגדל.

תחלופת המדריכים פוגעת בילדים ובני הנוער הזקוקים יותר מכל לרצף, בטחון ועקביות של הדמויות הבוגרות המשמעותיות שמטפלות בהם. לשם כך פועל המטה המשותף לשיפור שכרם, להשקיע בהכשרתם ולבנות עבורם מסלול קידום מקצועי.

המטה קורא למקבלי ההחלטות בממשלה לפעול לשינוי המצב ולהקדים תרופה למכה, כך שניתן יהיה לתת מענה טוב, מקצועי והולם לילדים בסיכון, בין השאר באמצעות מדריכים טובים, מקצועיים ומסורים המתוגמלים היטב.

25.03.24 - תיקון חוק אומנת חרום עבר בכנסת

שמחים לעדכן כי לאחר המתנה ארוכה לתיקון 'חוק אומנה לילדים', המבקש לבטל את הגבלת גיל הורים אומנים באומנת חירום, תיקון החוק עבר בכנסת ישראל.

על פי חוק האומנה הקיים, הגיל המרבי להורה אומן לא יעלה על 56 שנים. הגבלה זו חלה עד היום גם על הורי אומנת חירום. ההצעה לתיקון החוק ביקשה לבטל את מגבלת הגיל כך שגם אומנים מעל גיל 56 יוכל לקבל רישיון לאומנת חירום וכן להוסיף להורי האומנה סמכויות לקבלת טיפוליים רפואיים לילדים.

בדיון האחרון שהתקיים בכנסת בחודש פברואר, ייצגה את עמדת הורי האומנה תמר כהן, בת 65, מהישוב יד בנימין, שהייתה אם אמנת חירום ב'אור שלום' יחד עם בעלה אליהו במשך 15 שנים. תמר שיתפה בסיפורם האישי שהדגים לחברי הועדה שניתן להיות הורי אמנת חירום טובים ומסורים גם בגיל למעלה מ-56 שנים. אנו מברכים על התיקון בחוק שפתח בפנינו את האפשרות לגייס למשימה החשובה הזו הורי אומנת חירום בוגרים, בשלים, מנוסים ופנויים יותר בחייהם לטפל בילדים המגיעים אלינו.

למידע נוסף על אמנת חירום ויצירת קשר  >> https://buff.ly/3tPRLym

לנוסח החוק המעודכן >> נוסח החוק המעודכן

26.10.23 - כלים להתמודדות עם מצבי משבר קיצוניים - מלחמת 'חרבות ברזל'

בתקופה זו, כשהמציאות הנוכחית קשה עד בלתי נתפסת והציבור בישראל עומד מולה חסר ניסיון והבנה איך מעכלים, מעבדים ומתמודדים עם המצב, ישנה חשיבות רבה למצוא את הדרך להתחבר ולטפל בנפש.

בארגון 'אור שלום' עובדים.ות אנשי ונשות מקצוע בעלי.ות ניסיון רב שנים בעבודה עם ילדים שחוו טראומות אישיות לאורך חייהם.

הפסיכולוגית הראשית ומנהלת המרכזיים הטיפוליים בתוכנית האומנה של 'אור שלום', כתבו שני חיבורים המעניקים כלים פרקטיים להתמודדות עם המצב וכן הנחיות וטיפים לקיום שיח עם ילדים ומתבגרים, שיתווך להם את המציאות הקשה. חיבורים אלות מתבססים על תיאוריות ומודלים קיימים ומוכרים בנושאים אלו.

ניתן לקרוא ולהסתייע בהם.

מה מרפא – כלים להתמודדות עם מצבי משבר – מלחמת חרבות ברזל  

שיח עם ילדים במצבי משבר  – מלחמת חרבות ברזל 

17.10.23 - מלחמת 'חרבות ברזל'
הועד המנהל של ארגון אור שלום, מנהליו ועובדיו שולחים תנחומים למשפחות ההרוגים וההרוגות במתקפה הנפשעת על מדינת ישראל בדגש על ישובי הדרום ועוטף עזה, שולחים איחולי החלמה מהירה לפצועים ולפצועות ומייחלים לחזרתם בשלום של כל החטופים והשבויים.
במשך השבועיים האחרונים העניקו הצוותים המסורים שלנו סיוע לכל משפחות האומנה, לילדים המתגוררים במעונות המשפחתיים ולבוגרינו. הצוותים פעלו וממשיכים לפעול ברגישות ובמסירות גם בעת ההתקפות, להבטחת שלומם ורווחתם.
בימים הקרובים נבצע הערכה ובחינה מקיפה לצרכים העולים מהשטח ונעניק תמיכה פסיכולוגית מתוגברת וכן נשפץ את המעונות שניזוקו.
אנו מחזקים את ידי לוחמי ולוחמות צהל בסדיר ובמילואים שלוקחים חלק בלחימה הקשה ומייחלים לחזרתם הביתה בשלום.
שנדע ימים טובים ושקטים.
12.09.23 - ברכה לשנה החדשה!

"כל שנה ושנה מוריק הדשא
ועולה החמה ויורד המטר.
כל שנה ושנה אדמה מתחדשת,

מלבין החצב ומזהיב ההדר.
כל שנה נולדים אנשים לרוב
לדמעות ולצחוק, לאחווה ושנאה.
יש מישהו הרוצה רק טוב – גם השנה".

(לאה גולדברג)

 

כבכל שנה, אור שלום – כארגון פלורליסטי הרואה את כלל הציבורים והקהילות המרכיבים את הפסיפס הישראלי, ממשיך לרקום חלום ישראלי משותף ונותן תקווה והשראה כיצד ניתן ורצוי שהחברה הישראלית כולה תחיה בשיתוף, בסולידריות ובשוויון.

אנו נמשיך לתת את המענה המקצועי המיטבי לילדים, בני נוער, צעירים ומשפחותיהם ללא הבדל דת, גזע, מין או צד פוליטי.

אנו מאמינים שהחוסן החברתי שהארגון המדהים שלנו תורם לו, באמצעות שינוי מסלול חייהם של אלו הזקוקים לנו, יביא בסופו של דבר גם לקירוב הלבבות וחיזוק החברה בארצנו האהובה.

אנחנו נמשיך להחזיק את התקווה – כי זו משימתנו!

אור שלום נשען על אוסף של היכולות, הידע והניסיון שצבר, כדי להמשיך קדימה, להתפתח ולפתח מענים נוספים לאוכלוסייה ההולכת וגדלה.

אנו שמחות לספר על התרחבות תכנית המעונות המשפחתיים ומקדמות את פני הורי הבית החדשים שהצטרפו אלינו בחיבוק וברכת הצלחה. כמו כן, בחודשים האחרונים שמנו דגש בארגון על עשייה בתחום ההון האנושי, עם כניסתן לתפקיד של מיכל מילוא, סמנכ"לית הון אנושי וכן של רכזת גיוס לאגף. יחד הן מרחיבות את היכולת של הארגון לתת מענה למשאב הכי חשוב שלו – העובדים המסורים שלנו. בנוסף, אנו עסוקים בחשיבה על שיפור המענים בחברה הערבית, תוך שמירה על הביטחון האישי של מנחות האומנה מתוך הבנה של המציאות המורכבת שאנו מצויים בה.

אנו שמחות וגאות בהישגים המרשימים של תכנית ההשכלה שמתרחבת והולכת, ונותנת היום הזדמנות אמיתית ומשנת חיים לכ-120 מילדי המעונות והאומנה. השנה אנו מתרגשים לחגוג גם עשור לתכנית הבוגרים שלנו – תכנית חלוצית בתחום שממשיכה להוביל בהתאמת המענים לבוגרי האומנה ולבוגרי השמה בחברה החרדית והערבית.

מברכות על הצטרפותה של יעל חזן ארזי שנבחרה להוביל את פיתוח המיזם "אימהות צעירות" – מיזם חדשני משותף עם קרנות הביטוח הלאומי ועמותת "יחדיו" ובתמיכת משרד הרווחה והבטחון החברתי במטרה לתת מענה לצעירות נעדרות עורף משפחתי בראשית דרכן בהורות, בתוכנית הוליסטית הכוללת דיור.

מודות לכל מי שבא לחגוג אתנו את הוצאת הספר "לראות את האור" ביום העיון המרשים שקיימנו בחודש מאי ומוקירות תודה והערכה לכל עשרות עובדי הארגון שהתגייסו בגאווה גדולה להיות שגריריו בקמפיין ההמונים הראשון שלנו. בזכותכם הארגון הצליח לעמוד ביעד הגיוס המרשים של מיליון וחצי ₪ ומאות ילדי הארגון נהנו מימי כיף וטיולים בימי הקיץ האחרון.

ולבסוף ניפרד לשלום מנעמי ליברמן, סמנכ"לית קשרי חוץ של אור שלום בשבע השנים האחרונות,  הרוח החיה והנמרצת מאחורי עשייה מפוארת של המחלקה, ערבי גאלה, קמפיינים והעלאת המודעות לאור שלום. אנחנו מאחלים לך, נעמי יקרה, הצלחה בהמשך. אנו יודעים שתמיד נישאר בלבך כמו שאת בלבנו.

נקבל בברכה את רינה אדלשטיין שמתחילה ממש בימים אילו את תפקידה כסמנכ"לית קשרי חוץ. רינה מביאה איתה שנים רבות של ניסיון ועשייה בתחום.

רינה – הצלחתך – הצלחתנו!

עוד על העשייה הרבה והעשירה בשנה החולפת תוכלו לקרוא במידעון (ניוזלטר) שלפניכם.

אנו מאחלות לכל ילדי אור שלום שנת לימודים פורייה ומוצלחת.

שנה טובה ומאושרת לכל משפחת אור שלום, שותפיה וידידיה!

 

ענת רמתי – שעשוע, יו"ר הועד המנהל   |   טלי חלף, מנכ"לית

21.08.23 - קול קורא לחוקרים.ות עובדי.ות אור שלום
בשנים האחרונות מקדם ארגון 'אור שלום' תפיסה ארגונית לפיתוח וקידום ידע בשדה הרווחה והטיפול בילדים הגדלים בהשמה חוץ ביתית וכן לקידום מקצועיותם של עובדיו, מתוך כוונה להעמיק ולחקור את תחומי הפעילות בנושא ילדים ונוער בסיכון.
בקרב עובדי "אור שלום" יש מספר לא מבוטל של סטודנטים לתואר שני או שלישי בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית ותחומים נוספים. מקצתם נמצאים בשלב בו עליהם לבחור נושא לעבודה סמינריונית, עבודת גמר או דוקטורט.  כחלק מהתפיסה לקידום הידע בשדה הרווחה, החליט הארגון להעניק לעובדיו מלגות לתארים מתקדמים בנושאים מקדמי מחקר שהינם בעלי תרומה לתחומי העשייה של הארגון כדי לבחון ולהמשיג את העשייה, ולקדם יידע עבור השדה כולו.
עובדות ועובדי אור שלום מוזמנים.ות  להגיש הצעה למחקרים במסגרת לימודים לתואר שני (סמינריון או עבודת גמר) או לתואר שלישי(דוקטורט).  המחקרים שייבחרו יזכו ב:
·        סיוע בקידום ותפעול המחקר מול אוכלוסיית היעד
·        סיוע בקידום אישור משרד הרווחה לביצוע המחקר
·        ליווי וייעוץ אקדמי (במידת הצורך) על ידי הועדה המקצועית של אור שלום
·        מענק אישי לחוקר/ת בסך: 1000 ₪ לעבודה סמינריונית, 5000 ₪ לעבודת גמר ו – 15,000 ₪ לדוקטורט
להלן דוגמאות לנושאים שעשויים לעניין את הארגון (לצורך הדגמה בלבד): קשרי אחים, מעורבות הורים, השתלבות ילדים ובני הנוער בקהילה, צרכים ייחודיים של סטודנטים בוגרי השמה, צרכים ייחודיים באומנת קרובים, התערבויות באומנת החירום ועוד. (ניתן להציע נושאים נוספים)
המעוניינים יגישו את הצעתם ע"י הטופס המצ"ב (בצירוף אישור המנחה): 
מועדי ההגשה: .1.7.2024 ,1.3.2024, 1.12.2024
יצויין כי רק מספר מצומצם של הצעות ייבחרו על ידי הוועדה המקצועית.
לשאלות ושליחת הצעות: michalmi@orr-shalom.co.il
מועדי התשלום: לאחר אישור הזכייה 85% מסכום המילגה, 15% עם הגשת העבודה הכתובה.
אור שלום מתכנן להמשיך ולהציע מלגות אלו גם בשנים הבאות בכפוף לתקצוב.
09/05/2023 - יום העיון השנתי של אור שלום ב-28/5 ההרשמה נפתחה
מדי שנה אנו מקיימים יום עיון עבור הקהילה הטיפולית בנושאים שונים ומגוונים הנוגעים בטיפול במסגרות שלנו.
השנה יתקיים יום העיון תחת הכותרת: 'איך בונים בית מלבנים סדוקות?'. התשובות לשאלה נפרסות באסופת מאמרים שפורסמו בספר החדש שהוצאנו לאחרונה, "לראות את האור", המביא רעיונות קליניים מעולמות מגוונים – תוצאה של שנות ניסיון מקצועי של כ-30 מעובדי הארגון.
הרעיונות והמודלים יוצגו וידונו ביום העיון ביניהם, חשיבה פסיכואנליטית, טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), טיפולים דיאדיים ומשפחתיים, טיפול במרחב החיים, ליווי תעסוקתי ומנטורינג לבוגרים, מודלים להתערבות הכוללים פסיכותרפיה פרטנית עם ילדים ועוד…
השנה נקיים את יום העיון בשיתוף מכון "מפרשים" במכללה האקדמית ת"א-יפו ביום א', ה-28/5 בין השעות 9:30-15:30. אנשי.נשות מקצוע מהתחום הטיפולי המעוניינים.ות להרחיב את ארגז הכלים המקצועי והטיפולי שלהם.ן מוזמנים.ות לקרוא את התוכנית המפורטת של יום העיון ולהרשם בלינק הבא: 
03.04.2023 - יש לנו מה לחדש לכם

לקראת חג הפסח, הפקנו עבורכם.ן מהדורת ניוזלטר חדשה המסכמת את הפעילויות הבולטות בעשייה העניפה של הארגון בתקופה האחרונה.

מוזמנים להיכנס ולהעמיק את ההכרות שלכם.ן איתנו – לקרוא על ההליך האסטרטגי שעברנו והתחלנו ביישומו, לדעת מה התחדש בתוכניות השונות שלנו, להכיר את מגוון האירועים השונים שקיימנו לאחרונה ועליהם דיווחנו בקצרצרה וגם לשמוע על התוכניות שלנו לעתיד.

חג שמח!

לצפייה בחדשות המלאות

22.01.2023 - ראש עיריית חולון ביקר במעון משפחתי של 'אור שלום' בעיר

ראש עיריית חולון מוטי ששון ומנכ"ל העירייה ארז ניסים ערכו ביקור מרגש באחד המשפחתונים של 'אור שלום', בלווית מנכ"לית הארגון טלי חלף וצוות תוכנית המשפחתונים. מודל המעון המשפחתי בקהילה, שפותח על ידי אנשי המקצוע של הארגון, הוכח עם השנים כמודל מוצלח בשיקומם של הילדים והכנתם לחיים עצמאיים ומיטביים ביחס לשאר הפתרונות החוץ ביתיים הקיימים כיום. ביקור ראש העיר במשפחתון נועד לבחון אפשרות להרחבת אשכול המשפחתונים בעיר בשיתוף העירייה, נוכח הצורך הרב בפתרונות חוץ ביתיים לילידים ונוער בסיכון.כ-90 ילדים.ות, נערים.ות ובוגרים.ות תושבי העיר משולבים במסגרות של הארגון וזוכים למעטפת טיפולית, ליווי ותמיכה מאנשי המקצוע שלנו במשפחות אומנה, בתכנית הבוגרים וב-3 מעונות משפחתיים בקהילה המוחזקים כל אחד על ידי זוג הורי בית. הביקור שנערך התקיים באחד מהם.

טלי חלף מנכ"לית הארגון סיכמה בסיפוק את הסיור: "שיתוף הפעולה בין עיריית חולון לארגון 'אור שלום' הוא ארוך שנים ומצטיין בשיח מקצועי, שוטף ופתוח. עשרות מבוגרי הארגון, תושבי העיר עברו לתוכנית הבוגרים שלנו ומרביתם עלו על מסלול חיים מיטיב ונורמטיבי ועשו דרך מדהימה ומעוררת השראה לחיים חדשים, עצמאיים ורבי הישגים, ואנו גאים על כך מאוד".

06.12.2022 - "לראות את האור" - ספר חדש על העבודה הטיפולית של 'אור שלום'
 ספר חדש הפורש את פניה המגוונות והעשירות של העבודה הטיפולית עם ילדים, נוער, צעירים והורים בהשמה חוץ ביתית בארגון אור שלום, יצא החודש בהוצאת 'א"ח" בעריכת אור בורשטיין, סטייסי יהושע  ופרופ' נורית ירמיה. הספר מציע לקוראים תמונה מקיפה ורבת פנים של מודלים לעבודה טיפולית פרטנית ומערכתית עם ילדים, נוער וצעירים נפגעי טראומה.

הספר,  הנחשב יחיד מסוגו בישראל, מביא איתו שנים של ניסיון מקצועי, יותר מארבעה עשורים, של אנשי הטיפול של הארגון, המטפלים, מלווים, ומדריכים ילדים, נוער וצעירים בישראל, בגילאי 0-27, שהוצאו מבתיהם על ידי רשויות הרווחה עקב יתמות, עזובה, הזנחה והתעללות.החשיבה התיאורטית והטיפולית שנרקמה והתגבשה בספר מוצגת מתוך נקודת מוצא רגשית וערכית אחת – להיטיב ולתמוך בהתפתחותם של ילדים נפגעי טראומה ובמשפחותיהם ומציעה לקהילייה הטיפולית תובנות חדשות לקיום שיח פתוח, קשוב ולא שיפוטי ביחס לטיפול בילדים ובוגרים שילדותם טמנה בחובה טראומה, מצוקה ואובדן.

הספר פורש רעיונות קליניים מעולמות מגוונים: חשיבה פסיכואנליטית, תיאוריית ההתקשרות, טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), גישות מערכתיות והיבטים יישומיים בליווי מבוגרים צעירים. המודלים להתערבות כוללים פסיכותרפיה פרטנית עם ילדים, טיפול בהורות, טיפולים דיאדיים ומשפחתיים, טיפול במרחב החיים וליווי תעסוקתי ומנטורינג לבוגרים. מגוון הטיפולים מציעים גישה אינטגרטיבית מתוך כוונה לפתח ולהרחיב את ארגז הכלים של אנשי טיפול ממקצועות שונים המספקים מענה לילדים נפגעי טראומה מורכבת, למשפחותיהם ולסביבה המטפלת בהם.

טלי חלף, מנכ"לית הארגון : "הספר מבטא את המסע הארוך שעשה 'ארגון אור שלום' מאז היווסדו, המורכב מאוסף של רגעים אנושיים שנוצרו במפגש בין איש מקצוע למטופל וגובשו לתובנות תיאורטיות ומודלים טיפוליים ממגוון עולמות. אני בטוחה שהספר יהווה תרומה חשובה לאנשי מקצוע שיוכלו להרחיב את ארגז הכלים שלהם בבואם לתת מענה לילדים נפגעי טראומה , כמו הילדים המגיעים אלינו שזוכים  הודות למסירותם ומקצועיותם של עובדי הארגון, להזדמנות ולתקווה חדשה".   

אנשי מקצוע מהתחום הטיפולי מוזמנים לפתח ולהרחיב את ארגז הכלים שלהם באמצעות הספר, אותו ניתן להשיג ברכישה מקוונת בלינקים הבאים:

אתר הוצאת הספרים 'אח':

אתר רשת צומת ספרים:

 

31.10.2022 - ערב הגאלה השנתי של 'אור שלום' יוצא לדרך!

גם השנה, כמדי שנה, נקיים ערב גאלה חגיגי שנועד לגייס תרומות לארגון. האירוע שיתקיים באולם שבע בת"א ביום ב' 14/11, יעמוד השנה בסימן ״להושיט יד אל האור״, המבטא את הקשר המיוחד בין העובדים של אור שלום למוטבים שלו.

כ-350 עובדים.ות בארגון ביניהם.ן – מנחות אומנה, עובדות הסוציאליות, רכזי הבוגרים, מטפלים, הורי בית ובנות שירות, אחראים כולם לרווחתם ואושרם של 1,400 התינוקים.ות,  הילדים.ות, הנערים.ות שהוצאו מביתם והגיעו אלינו ומאפשרים להם את הריפוי, הצמיחה ומבט לעתיד טוב יותר. בערב הגאלה נצדיע לקשר הזה ונחשף להיבטים שונים ממנו, נהנה מארוחה חגיגית של השף עומר מילר ונקנח בהופעה אדירה ומיוחדת של אדיר מילר.

כל ההכנסות מהערב מופנים ישירות לרווחת ילדי ובוגרי הארגון למתן תמיכה לימודית, פעילויות העשרה, טיפוח כישרונות ותחביבים ודיוק צרכים מיוחדים. מוזמנים לבוא ולקחת חלק בערב מהנה במיוחד.

לעמוד התרומה >> https://secured.israelgives.org/he/pay/OrrShalomGalaEvent2022

21/9/2022 - תכנית הבוגרים זכתה בפרס 'אשלים' לשנת 2022

תוכנית הבוגרים של 'אור שלום' זכתה בפרס 'אשלים' לשנת 2022 הניתן לאנשי מקצוע המובילים יוזמות חדשניות המקדמות ויוצרות הזדמנויות למוביליות חברתית-כלכלית. השנה הוחלט שמתן הפרס יתמקד בנושא התנהלות פיננסית, אשר זוהה כאחד מהגורמים המקדמים מוביליות.

תוכנית הבוגרים מעניקה מעטפת תמיכה לצעירים.ות חסרי עורף משפחתי בוגרי מסגרות הארגון עד הגיעם לגיל 27. התוכנית כוללת בין השאר סיוע בקבלת הכשרה מקצועית, סיוע לימודים וכן סדנא להשכלה פיננסית במטרה לייצר עבורם רצף שיאפשר להם להמשיך ולהתפתח כבוגרים שישתלבו בחברה ממקום של עוצמה אישית ושוויון.

התוכנית מובלת על ידי אנשי מקצוע, מנהלים ורכזים, המשמשים כמנטורים של 350 משתתפי.ות התוכנית. הפרס הוענק לתוכנית על היותה פועלת ויוצרת שיפור ברמת הפרט וכן על עבודת אנשי המקצוע של התוכנית שעוסקים ועמלים על פיתוחה והפעלתה.

בין נימוקי הזכייה נכתב: "התרשמנו שתוכנית 'מעטפת לצעירים וצעירות ללא עורף משפחתי' רואה את הפרט כמכלול ומעניקה את הליווי, הכלים והמענים לתחום הפיננסי כחלק אינטגרלי מהמענים לחיים המוענקים לצעירים, ושהצוות עמל על בניית מענה משמועתי עבור צעירים אלו".

הפרס בגובה 5,000 $ יוענק בכנס מיוחד בנושא מוביליות חברתית וכלכלית ב 10.11.

20/7/2022 - 'תו מידת לאפקטיביות' לארגון הוארך ב-3 שנים נוספות

שמחים וגאים לבשר כי ארגון 'אור שלום' קיבל החודש, זו השנה ה-13, את 'תו מידות לאפקטיביות' שיהיה תקף למשך 3 שנים (במקום שנתיים כמקובל) בשל הצטיינות ניהולית של הארגון.

התו ניתן מ-'מידות', חברה לתועלת הציבור וארגון ללא כוונת רווח, המבקש לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות.
תהליך הבדיקה של מידות מעריך את סיכויי העמותה להיות אפקטיבית, כלומר לייצר ערך חברתי ולהביא לשינוי לטובה בחייהם של המוטבים שלה באמצעות דירוגה ע"י פיתוח כלים מתקדמים למדידה חברתית, פיתוח תווי תקן חברתיים, מיפויים חברתיים, מחקר יישומי, ייעוץ ופעילות לשינוי השיח הציבורי.
אופן הבדיקה והנושאים הנבחנים נקבעו לאחר סקירת כלי הערכה ודירוג בעולם, והם משקפים את הידע העולמי בנושא ואת תפיסת העולם של מידות לגבי יכולות ארגוניות מיטביות.
בנימוקי ההחלטה נכתב בין השאר : "תהליכי הניהול המונהגים בעמותה בולטים לטובה וראויים לציון מיוחד"

טלי חלף מנכ"לית הארגון:
"זו עוד הכרה והערכה לתהליך המדהים שהארגון עבר מאז חידוש תו מידות האחרון. אני מודה לעובדי הארגון, שותפי לעשייה על הדרך שעשינו יחד ולהישגים הרבים שאספנו שקיבלו עכשיו משנה תוקף ותו תקן של איכות ויעילות".

14/7/2022 - מפגש סיום קורס במ"ה

'אומנה במרכז' ערכו אתמול, יום ד' 13/7/22, אירוע מרגש שסיכם את הליך המיון והבדיקה לכ 217 הורי אומנה שהצטרפו אלינו בשלוש השנים האחרונות והתקיים במעמד יו"ר הארגון הגב' ענת רמתי שעשוע, מנכ"לית הארגון הגב' טלי חלף ושותפנו לדרך, נציגי משרד הרווחה. במרכז האירוע התקיים פאנל מרגש במיוחד שעסק במגוון זויות מעולם האומנה- אח קולט, אם אומנה, סבתא המשמשת כאמנת קרובים, בוגרת אומנה ואם שבתה יצאה לאמנת קרובים וחזרה לחיקה, שיתפו בהתמודדויות, באתגרים, במשברים ובמהלכים פורצי דרך ששינו להם את חוויות האומנה.

שלב חשוב ומשמעותי ביותר בהליך ההכשרה של ההורים המיועדים הינו השתתפותם בקורס במ"ה (בדיקה, מיון והכשרה) שבשנתיים האחרונות התקיים בזום בשל מגבלות הקורונה. הקורס הנמשך יומיים, כולל מידע תיאורטי, התנסויות חווייתיות הנוגעות לעולמם של ילדים שאינם גדלים בבית הוריהם ולמידה מעמיקה על משברים ודרכים להתמודד עימם. חלק נוסף וחשוב בקורס הוא השתתפותם של ילדיהם הביולוגים של הורי האומנה, בסדנא מיוחדת המעניקה להם כלים להתייחסות עם ההרכב השונה של המשפחה ולמיקומו.

אב אומנה טרי , בוגר הקורס האחרון, סיפר על חשיבות הקורס בהליך ההכשרה ועל הכלים שקיבל שיישומם עזר להם מאוד להתמודד ברגעי משבר. הוא הדגיש במיוחד את תרומתם הגדולה של אנשי המקצוע של 'אור שלום' ושל משפחות ותיקות ששיתפו בקורס בחווית האומנה. בתום המפגש המרגש חולקו למסיימי הקורסים תעודות.

8/6/2022 - ערב ההוקרה השנתי להורי האומנה

ב- 7/6/2022, התקיים באולם שרת בפ"ת ערב שכולו אור והוקרת תודה ל 600 משפחות האומנה המופלאות של ארגון 'אור שלום'. מאות הורי אומנה הגיעו לערב ההוקרה ונהנו מאוכל טוב, צפייה בסרטון שירת ההמונים בהשתתפותם עם השיר 'אור גדול' והרצאה מעניינת של עינת נתן. ברכה מרגשת במיוחד נשא אב אומנה בשם ההורים, שהתייחסה לאתגר, לקושי ובעיקר להצלחות ולסיפוק בהליך האומנה המעניק תרומה ההדדית לילד ולמשפחה. ערב ההוקרה הוא רק ביטוי אחד לתודה הענקית המגיעה למשפחות האומנה של הארגון על פועלם היומיומי במסירות ובאהבה למען ילדים ונוער בסיכון.

4/3/2022 - ערב הסברה למשפחות המעוניינות לשמש משפחות אומנה

כל כמה שבועות ארגון 'אור שלום' מקיים ערב הסברה ומידע למשפחות המעוניינות לשמש משפחות אומנה. נציגי 'אומנה במרכז' של הארגון מסבירים בערב זה למשתתפים מהי משפחת אומנה, כיצד מתבצע הליך המיון לבחירת משפחה והתאמתה לילדים הממתינים למציאת משפחה, איזו הכשרה מיוחדת עוברת כל משפחה טרם קבלת הילד/ה לביתה ומה כוללת מעטפת הליווי והתמיכה שמקבלים הילד/ה ומשפחת האומנה מהצוות המקצועי של אור שלום. משפחות המעוניינות להצטרף לערב ההסברה הקרוב מוזמנות להיכנס לקישור המצ"ב ולמלא את טופס ההרשמה. לנרשמים ימסרו פרטים נוספים. נשמח לראותכם:
https://orrshalom.formtitan.com/OrShalomOmna1#

1/3/2022 - פרויקט חדש של 'אור שלום' בשיתוף כפר הנוער 'קרית יערים'

חיבור מיוחד ומפרה בין כפר הנוער קרית יערים לעמותת אור שלום, דרך קרן פישר. צוות תוכנית הבוגרים של אור שלום, המצויד בידע מקצועי רב בטיפול במתבגרים, פיתח עבור צוות כפר הנוער "קרית יערים" פרויקט מיוחד "מתבגרים לעצמאות" במטרה לסייע להם בהכשרת מתבגרי הכפר ביציאתם לעצמאות.
במסגרת הפרויקט בוצע מיפוי צרכים לתלמידי כיתות י' המתגוררים בכפר, לצורך הכנתם לעצמאות הכולל הדרכות פרטניות העוסקות בקבלת החלטות, הכנה לצבא, תעסוקה וחינוך פיננסי וכן בהיבטים ריגשיים יותר כגון חוסן ומסוגלות לעצמאות, תמונת עתיד, גיל הבגרות המתהווה ותהליכי פרידה.
הפרויקט יימשך 3 שנים עד סיום כיתת יב' ועזיבת התלמידים את הכפר. תוכנית העבודה של הפרויקט שמה דגש על ידע, מתן כלים ופיתוח מיומנויות ותועבר רובה ככולה על ידי הצוות המוביל של הכפר תוך שהיא מלווה גם בתהליכי הערכה ומדידה על מנת להעריך את השינוי הרצוי, הן בקרב הצוות והן בקרב המתבגרים. הצוות המקצועי של תוכנית הבוגרים באור שלום רואה בפרויקט קרקע פוריה ליוזמות נוספות ופיתוח תהליכי חשיבה ולמידה

7/1/2022 - ‘אור שלום’ קיבל מעמד של יועץ מקצועי לארגון האו”ם ומוסדותיו

המועצה הכלכלית חברתית של האו”ם (ECOSOC) הכריזה כי אימצה את המלצת הוועדה לארגונים לא ממשלתיים (NGOs) להעניק לנו מעמד של ארגון מייעץ מקצועי לאו”ם ומוסדותיו השונים. משמעות ההכרזה הינה הכרה בנו כארגון כמוביל ברמה העולמית בנושא האומנה והמעונות המשפחתיים ומתן טיפול וליווי של ילדים ונוער בסיכון.
המעמד החדש יאפשר לנו להעניק יעוץ וליווי מקצועי בתחומי פעילותנו, להשתתף במפגשים, אירועים, כנסים ופעילויות של האו”ם ומוסדותיו, לשמש כמשקיפים בישיבות פומביות של ECOSOC, גופי הבת שלה ומועצת זכויות האדם, לפתח קשרים מקצועיים עם ארגונים ברחבי העולם, להתעדכן בהתפתחויות ומגמות אחרונות ולהעלות את המודעות הציבורית בעולם לנושא האומנה והמעונות המשפחתיים.
בין ההתמחויות הייחודיות שנוכל לייעץ בהם ניתן למנות עבודה עם ילדים, נוער וצעירים שהוצאו מביתם אותן הוא יוכל לשתף, ניתן למנות עבודה ייחודיות עם ילדים ונוער ברמות פגיעה וצרכים שונים, שימת דגש על ביתיות, משפחתיות ואינדיווידואלית, פיתוח תכניות המאפשרות שילוב בקהילה תוך שמירת הזהות והשייכות למגזר ולדת, סל שירותים ותוכנית אישית לכל ילד/ה , נער/ה וצעיר/ה, שילוב אחים באותה המסגרת ומיקוד בשימור וחיזוק הקשר ביניהם לבין משפחתם וכמובן טיפול קליני/פסיכולוגי ברמה גבוהה.

טלי חלף, מנכ”לית הארגון, אמרה בהתרגשות לאחר ההכרזה: “אני שמחה ונרגשת מההכרה הייחודית והמשמעותית שקבלנו על פועלנו לחיזוק אוכ’ מוחלשות בחברה. במשך למעלה מ 4 עשורים צברנו בארגון ידע עצום וניסיון רב בטיפול בתינוקות, ילדים, נוער וצעירים, בוגרי הארגון שלנו, שלאחר גיל 18 מתחילים את צעדיהם הראשונים לחיים עצמאיים.
אני גאה במאות עובדי הארגון המסורים שלנו שההישג הזה רשום בעיקר על שמם ושמחה על האפשרות להעביר הלאה את הידע המקצועי הרב שלנו, כמו גם להמשיך ולהעמיק את הידע שלנו באמצעות חשיפה למחקרים, מגמות ואירועים שונים הקשורים לילדים בסיכון ברחבי העולם” .

רוצים להיות הורי בית?

אם להיות הורי בית במעון משפחתי לילדים בסיכון, נשמע לכם מאתגר ומשמעותי.
אם אתם מוכנים להעניק לתת ולהכיל.
אם אתם רוצים להיות חלק מהעשייה החשובה הזו, נא לשלוח קו"ח לטלי גפן  talig2@orr-shalom.co.il

דילוג לתוכן