fbpx
אור שלום
אור שלום

משפחת אור שלום היקרה והמתרחבת חג אביב שמח!
חג של לבלוב ופריחה כפי שראוי לכולנו.
אנו רואות באגרת זו הזדמנות פז לעדכן במוקדי הצמיחה של אור שלום השנה:
התכנון האסטרטגי, אותו הובלנו, הוועד המנהל והנהלת הארגון, בסיוע חברת הייעוץ YS, תורגם השנה ליעדי ביצוע בתוכניות העבודה בכל תחומי הארגון…
קראו עוד

'הכניסיני' – המקום שבו אומנות ואומנה נפגשים
יערה קליין-ימין היא מעצבת חרוזי זכוכית היוצרת מהם תכשיטים ייחודיים. יערה הכירה את ארגון 'אור שלום' לפני כשמונה שנים בסיור באחת המסגרות שלנו. לאחר הסיור היא קיבלה החלטה עם בני משפחתה לאמץ ולתמוך במעון משפחתי שלנו, שהפך מאז לחלק מחייהם.. קראו עוד

ספר חדש – לראות את האור
אנו גאים בספר עיון חדש וראשון מסוגו בישראל, שהוצאנו לאור השנה בהוצאת "אח". הספר "רואים את האור" פורש את פניה המגוונות והעשירות של העבודה הטיפולית עם ילדים.ות, נערים.ות, צעירים.ות והורים בארגון אור שלום.. קראו עוד

בחודשים האחרונים פתחנו קבוצות להורי האומנה בכל אחד מסניפי האומנה, בהן הם יכולים לשתף בחוויות, לפתח שיח על דילמות משותפות ולהכיר וללמוד כלים ושיטות שיכולים לסייע להם בחיי היום יום. המפגשים הקבוצתיים יימשכו מספר חודשים ואנו מלאי תקווה שכל המשתתפים.ות יצאו ממנה נשכרים.. קראו עוד

חודשי הפעילות האחרונים התאפיינו בין השאר בהרחבת פעילות המעונות המשפחתיים במגזר החרדי, עם קליטת קבוצת בנות מפנימייה שנסגרה והקמת מעון משפחתי חדש עבורן; כמו גם בקליטת ילדים נוספים למעונות המשפחתיים, חלקם גם בעת חירום, לאחר שנוצר צורך דחוף במציאת מסגרת חלופית בטוחה ומגנה עבורם.. קראו עוד

במסגרת תוכנית הבוגרים, בחודשים האחרונים התחלנו לעבוד עם צעירים וצעירות בוגרי האומנה ובוגרות המעונות לנערות מהמגזר החרדי, לאחר תהליך ארוך של למידה והתאמת מודל הליווי שלנו למאפייני המגזר. התחלנו במתן מענה וליווי פרטני, כאשר המענה הקבוצתי הראשון יהיה יום חשיפה להשכלה גבוהה לצעירות חרדיות שיתקיים בקרוב. במקביל התחלנו בתהליך מיפוי הצרכים של בוגרי.ות אומנה מהחברה הערבית, כדי לבנות גם עבורם מודל ליווי ותמיכה מותאם לצרכיהם.. קראו עוד

השנה פעלנו להרחבת 'תחום ההשכלה' במעונות המשפחתיים ובאומנה:

  • תוכנית 'יסודות', לצמצום פערים לימודים בקרב תלמידי ביה"ס היסודי, פועלת כיום כבר בקרב 60 תלמידים ותלמידות בכיתות א'-ו', המקבלים שיעורי הוראה מותאמת פעמיים בשבוע בביתם ע"י מורה מקצועית. נוסף לתגבור הלימודי, התוכנית מקדמת גם את הרחבת הדעת וחיזוק מיומנויות הלמידה באמצעות מארזי למידה חווייתית הנשלחים מדי חודש לבית התלמיד/ה ומכילים חומרי קריאה, יצירה ומשחק בנושא משתנה ובשפות ערבית ועברית.. קראו עוד

בית הנשיא מצדיע למשפחות האומנה
רעיית נשיא המדינה הגב' מיכל הרצוג אירחה ביום המשפחה שצוין בחודש פברואר את משפחות ובוגרי האומנה בישראל.
בין הנוכחים באירוע היו שר הרווחה, מר יעקב מרגי, ראש עיריית ירושלים מר משה ליאון, נציגי השרות לאומנה של משרד הרווחה, יו"ר הוועד המנהל שלנו  גב' ענת רמתי שעשוע, המנכ"לית  גב' טלי חלף, מנכ"ל מכון סאמיט יוני בוגט, מר ליאור שטרסברג מנכ"ל מט"ב , מר זכי חרוב מנכ"ל שח"ר, הגב' מיכל ליבנה מנכלית אדנ"מ ואנשי צוות של חמשת ארגוני האומנה בישראל.
הגב' ענת רמתי שעשוע הודתה באירוע לנשיא המדינה ורעייתו על קיום האירוע והביעה בפני משפחות האומנה את הערכתה הרבה על היותן אות ומופת לסולידריות חברתית ואהבת הזולת.
זו הייתה זכות גדולה עבורנו להשתתף באירוע כחלק ממערך האומנה בישראל.

זכינו בפרס!
השנה הוספנו תואר נוסף לרשימת ההישגים שלנו הודות לתוכנית הבוגרים שזכתה בפרס 'אשלים' לשנת 2022 על קידום יוזמות חדשניות המקדמות ויוצרות הזדמנויות לניוד חברתי-כלכלי. הפרס בסך 5,000 דולר הוענק בטקס חגיגי בו נימקו השופטים את בחירתם:  "התרשמנו שהתוכנית רואה את הפרט כמכלול ומעניקה את הליווי, הכלים והמענים לצעירים בתחום הפיננסי כחלק אינטגרלי מהמענים לחיים המוענקים לצעירים".

מושיטים יד אל האור!
בחודש נובמבר קיימנו את אירוע הגאלה השנתי שלנו שהתקיים השנה בסימן "מושיטים יד אל האור" – ביטוי  לקשר המיוחד בין עובדי הארגון לכלל ילדי ובוגרי הארגון.  יו"ר הוועד המנהל שלנו, הגב' ענת רמתי שעשוע, פתחה את הערב בציון הישגי הארגון. לאחריה עלו לבמה הורי הבית הוותיקים והמסורים שלנו, עפרה ואהוד מנצור, שריגשו את המשתתפים.ות עד דמעות, כשקיבלו אות הוקרה מהארגון על 23 שנים של עשייה ומסירות עצומה. הערב נחתם בהופעה מהנה ומצחיקה של אדיר מילר והוכתר כהצלחה גדולה הודות לנדיבותם של תורמים ושותפים לדרך. תודה לכל מי שלקח חלק בהצלחת הערב!

כאן גרים בכיף
השנה, הודות לתרומה ייעודית שקיבלנו בסיוע הפדרציה היהודית של פילדלפיה, נרכש בית חדש עבור אחד מהמעונות המשפחתיים שלנו בבאר שבע, שהותאם בדיוק לצרכי הילדים והמשפחה. אחרי שיפוץ ושדרוג משמעותיים הפכנו אותו לבית חם ומזמין. בחודש ספטמבר, עם חזרתם של הילדים מחופשת הקיץ, חיכה להם בית מעוצב עם חצר רחבת ידיים ממש כרוחב ליבם של הורי הבית המדהימים שלנו, שצלחו את המעבר בשלום. תודה לצוות התפעולי שלנו על ניהול פרויקט לתפארת!

טיפולים מותאמי תרבות
גם השנה, כמיטב המסורת, קיימנו בחודש אוקטובר את יום העיון השנתי שלנו תחת הכותרת 'רב תרבותיות בחשיבה הטיפולית עם ילדים בהשמה חוץ-ביתית'. יום העיון כלל הרצאות אורח מרתקות בנושא רב תרבויות בהשתתפות נציגי שלוש התוכניות שלנו ופאנל בהשתתפות שלושה צעירים מתוכנית הבוגרים, שריתקו את המשתתפים.ות כששיתפו בדילמות ובתהליכים משמעותיים בהקשר הרב-תרבותי, כפי שמתבטאים בעבודתם.ן או בחייהם.ן, והם תרמו לכולנו ידע נוסף בתחום.

תוכנית בוגרים מפיצה אור
בחג החנוכה הקדשנו לסיפורם האישי של 8 בוגרים.ות שלנו תחת הכותרת – להדליק את האור". בסדרת פוסטים שהעלינו בעמוד הפייסבוק שלנו בכל אחד משמונת ימי החג, הם.ן תיארו אחת מנקודות האור בחייהם.ן – הצלחות, מהלכים מיוחדים או רגעים מרגשים. שוב נוכחנו לדעת כמה משמעותית תוכנית הבוגרים שלנו בחיי הצעירים.ות, המאפשרת להם להגשים חלומות ולעלות על מסלול חיים נורמטיבי ומיטיב לאחר יציאתם לדרך עצמאית. הבוגרים.ות היו מלאי גאווה על הפרסום, שקיבל אלפי שיתופים ברשת.

חיים בסרט
בחודש דצמבר נערכה בקולנוע לב בשוהם הקרנה מיוחדת למשפחות האומנה שלנו של הסרט הצרפתי "משפחה אמיתית" של הבמאי פביאן גורג'אר. הסרט עוסק בדילמת חזרתו של ילד לאביו לאחר שגדל שנים רבות במשפחת אומנה. דילמה זו מצויה בבסיס האומנה ופוגשת גם את משפחות האומנה שלנו במהלך תפקידן המשמעותי. בתום ההקרנה קיימנו שיח עיבוד עם המשתתפים שביטאו את רחשי ליבם ביחס לחוויותיהם באומנה. היה ערב עוצמתי ומרגש.

יש לנו מודל שיקומי וטיפולי מוצלח
בחודש ינואר ביקרו ראש עיריית חולון מוטי ששון ומנכ"לו ארז ניסים במעון משפחתי שלנו בעיר, במטרה לבחון אפשרויות להרחיב את אשכול המעונות שלנו, נוכח הצלחת הפעלת מודל המעון המשפחתי בקהילה בשיקומם של הילדים והכנתם לחיים. מנכ"לית הארגון טלי חלף שהובילה את הסיור סיכמה בסיפוק: "שיתוף הפעולה בין עיריית חולון לארגון הוא ארוך שנים ומצטיין בשיח מקצועי, שוטף ופתוח. קרוב ל-100 מילדי העיר מטופלים בארגון, באומנה, במעונות ובתוכנית הבוגרים שלנו. מרבית הבוגרים עלו על מסלול חיים מיטיב ונורמטיבי ועשו דרך מדהימה ומעוררת השראה לחיים חדשים, עצמאיים ורבי הישגים. אנו גאים על כך מאוד".

משקיעים בהון האנושי שלנו
כחלק מתפיסה ארגונית לפיתוח וקידום ידע בתחום הרווחה והטיפול בילדים הגדלים בהשמה חוץ ביתית ומתוך רצון לקדם את מקצועיות ההון האנושי שלנו, החלטנו השנה להעניק לעובדינו מלגות לתארים מתקדמים בנושאים בעלי תרומה לתחומי העשייה שלנו. בחודש ינואר פרסמנו 'קול קורא' והזמנו עובדים.ות שהם גם סטודנטים.ות לתואר שני או שלישי בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית ותחומים נוספים להעמיק ולחקור בנושא ילדים ונוער בסיכון כדי לקדם את התמחותם ואת הידע עבור השדה כולו.

אנו מאחלים לעובדים.ות שיזכו במלגה מחקר פורה ומוצלח.

רגע של גיבוש
גם השנה התכנסו כל עובדי הארגון ליום גיבוש מהנה במיוחד במרכז הכנסים בקיבוץ חפץ חיים. יובל אפלבוים, מנהל אשכול ב"ש שלנו, ריגש את המשתתפים במופע יחיד שהעלה בפני העובדים "בקשר לקשר", אוסף סיפורים שאסף במהלך עבודתו רבת השנים עם ילדים בסיכון, לאחר מכן השתתפו העובדים בסדנאות OTD וקינחו במופע טלפתיה מרתק . יו"ר ראש הארגון הגברת ענת רמתי שעשוע כיבדה אותנו בנוכחותה ואמרה: "שאפנו להיות מגדלור מקצועי וצמחנו להיות אור גדול בתחום – ובכלל בעשייה החברתית. יישר כוח לכולכם העוסקים במלאכה ומאפשרים לילדים בסיכון במדינת ישראל להרגיש אהובים ובעלי יכולת צמיחה". מחכים כבר לשנה הבאה!

יש אנשים טובים!
השנה זכינו בגדול לקחת חלק ב'יום המעשים הטובים', יום גלובלי מטעם עמותת 'רוח טובה' בו לוקחים חלק מיליוני אנשים ואלפי ארגונים המשתתפים בפעילות של עשיית טוב ומקדמים בכך את הקשר הקהילתי, מגדילים את הערבות הדדית ומרחיבים את מעגלי התנדבות.
עובדים ועובדות משש חברות במשק, הגיעו בחודש מרץ לשישה מהמעונות המשפחתיים שלנו והפליאו בעבודות גינון וצביעה בחללים המשותפים והחיצוניים בבתים ושיפרו את חווית השהות בהם. תודה ענקית מאיתנו לנציגי ונציגות החברות RIT, רב בריח, חברת החשמל, אונטופו ו- SNY על עשיית הטוב!

 

דילוג לתוכן